Nova edukacijska grupa iz Psihoterapije pokretom i plesom u Hrvatskoj će započeti kad se popuni dovoljan broj polaznika za 1. godinu.
Prijave su u tijeku
POČETAK JE PLANIRAN KAD SE SAKUPI GRUPA, NAJRANIJE U RUJNU 2016.
UKOLIKO STE VEĆ POLAZILI NEKE OD NAŠIH UVODNIH ILI TEMATSKIH RADIOINCA I ZAINTERESIRANI STE ZA EDUKACIJU, TREBATE SE JOŠ NAJAVITI ZA MOTIVACIJSKI INTERVJU.
Za prijavu na edukaciju potrebno je i ispuniti Prijavnica za edukaciju 2016. i poslati na mail adresu te, ukoliko još niste, pristupiti intervju-u s voditeljima edukacij i prisustvovati minimalno jednoj od uvodnih ili tematskih radionica/modula iz psihoterapije pokretom i plesom.
Edukaciju je u Hrvatskoj završila prva grupa polaznika. Popis certificiranih terapeuta možete pronaći na web stranici HUPPP-a (Hrvatske udruge za psihoterapiju pokretom i plesom).
Udruga HUPPP članica je SPUH-a (Saveza psihoterapijskih udruga Hrvatske), te je član EADMT-a (Europska udruga terapeuta pokretom i plesom).
Program je kreiran u suradnji s edukatorima iz Velike Britanije, te su učitelji većinom iz Velike Britanije, registrirani psihoterapeuti pokretom i plesom pri ADMP UK ( Udruga psihoterapeuta pokretom i plesom iz Velike Britanije) i EADMT (Europska udruga terapeuta pokretom i plesom).
Kontinuirani kreativni savjetnik programa: Penelope Ann Best i Lorna Hauff.
U ovoj generacijskoj godini, voditeljica programa iz Velike Britanije : Lorna Hauff
Suvoditelji edukacije iz Hrvatske: završeni/registrirani psihoterapeuti pokretom i plesom
PROGRAM
Trajanje edukacije 4 godine.
Prva godina: 10 vikend seminara i završni intenziv (rezidencijalni) u trajanju od 4-5 dana
Druga godina: 9 vikend seminara i završni intenziv (rezidencijalni) u trajanju od 4-5 dana
Treća godina: 7 vikend seminara ( završni seminar također traje 4- 5 dana, nije rezidencijalni)
Četvrta godina: 7 vikend seminara i završni intenziv edukacije u trajanju od 5 dana.
Subota: od 9. 30. do 19. 00 sati: tema vikenda (uz pauzu za ručak od sat i pol)
Nedjelja: od 9. 00 do 17. 30 sati : nastavak teme vikenda i/ili supervizija/osobni i grupni procesi
Ukupno 15 sunčanih sati
Uvjeti za prijavu na edukaciju iz PPP
1. Završen fakultet društveno-humanističkog ili zdravstvenog smjera (5-togodišnji po Bolonji, 4-rogodišnji po prijašnjem sistemu): pedagozi, psiholozi, socijalni pedagozi, rehabilitatori, logopedi, socijalni radnici, učitelji, odgajatelji, liječnici, medicinske sestre, kineziolozi, plesači sa završenom višom ili visokom školom (polaznici sa završenim dvogodišnjim ili trogodišnjim studijem i oni sa drugih fakulteta -prije početka programa ili prije upisa druge edukacijske godine imaju uvjet odslušati dodatne sadržaje nužne za praćenje programa 1. modul na 1. i 2. godini edukacije)
2. Osnovna teoretska znanja iz razvojne psihologije, dječje psihopatologije, kliničke psihologije (prilaže se dokaz o odslušanom kolegiju – polaznici koji nemaju odslušane navedene teme, imaju uvjet odslušati dodatne sadržaje nužne za praćenje programa).
3. Minimalno 24 godine (iznimno moguće i manje,ali ukoliko na uvodnoj radionici i motivacijskom intervju-u voditelji edukacije zaključe da je polaznik spreman)
4. Iskustvo u nekoj formi plesa i pokreta, i/ili sklonost ka plesu i pokretu/provjerava se od strane voditelja eduakcije na uvodnoj radionici.
5. Sposobnost za komunikaciju i stvaranje odnosa kroz pokret, sposobnost za improvizaciju i korištenje pokreta za simboličko izražavanje i ekspresij. / provjerava se od strane voditelja eduakcije na uvodnoj radionici.
6. Minimalno jednogodišnje iskustvo u radu s djecom ili odraslima.
7. Poznavanje engleskog jezika dovoljno za praćenje edukacije i proučavanje literature.
8. Pohađanje minimalno 6 sati uvodne radionice (ili neke do sad tematske radionice) iz psihoterapije pokretom i plesom.
9. Pristupanje razgovoru i eventulanom zadatku kretanja s voditeljima edukacije.
Ukoliko se javi veći broj kandidata koji zadovoljavaju sve uvjete od mogućih, Centar uz programskog savjetnika odlučuje o kandidatima koji će biti primljeni.
Ispunjenu prijavnicu uz dokumente koji su uvjet za upis na edukaciju (fotokopija diplome završenog fakulteta, te eventulano potvrde i certificati drugih edukacija) uz kraći CV poslati (dokumente skenirano) na vedranakurjanm@yahoo.com ili info@terpsichore.hr ili poštom na adresu: Centar TPPT (za Vedranu Kurjan Manestar), Majstora Radonje 14, 10000 Zagreb
KLINIČKA PRAKSA ( DRUGA, TREĆA I ČETVRTA GODINA) SUPERVIZIJA I INDIVIDUALNA TERAPIJA
Prema zahtjevima EADMT (Europsko udruženja plesnih terapeuta) i ADMP UK (Udruge plesnih terapeuta Velike Britanije):
Klinička praksa: Polaznici trebaju održati kao voditelji ili suvoditelji minimalno 100 sati seanse PPP (psihoterapije kroz pokret i ples) pri psihijatrijskoj, edukacijskoj, zdravstvenoj ili socijalnoj ustanovi ili privatnoj praksi /kroz registrirane udruge ili privatne prakse/ za vrijeme edukacije(2.-4. godine). Polaznici uz to trebaju odraditi 200 sati profesionalnih zadaća (prisustvovati sastancima vezanim za svog klijenta/klijente, pisanje izvještaja, izradu zadaća, reflektiranje na rad ostalih profesija koji rade s klijentom).
Supervizija: minimalno 120 sati supervizije (individualne i grupne supervizije – grupna će biti uključena u edukaciju na 3. i 4. godini), individualna supervizija od ukupno 40 sati.
Individualna terapija: Uvjet za registraciju pri EADMT (Europsko udruženje plesnih terapeuta), kao i za one polaznike koji žele zatražiti zahtjev za dobivanje ECP (europski certificat za psihoterapeuta). Polaznici koji nisu prije početka edukacije iz PPP odradili minimalno dvije godine osobne terapije, nužno je da tijekom edukacije pohađaju dvije godine osobne terapije u kontinuitetu (oko 100 sati terapije). Potrebno je priložiti broj sati o pohađanju osobne terapije potpisanu od terapeuta. Preporučuje se da osobna terapija bude kod psihoterapeuta koji je registriran pri SPUH i ima ECP. Na taj način nakon završene edukacije iz PPP polaznici uz dodatne sadržaje (ako je potrebno, ovisno o bazičnoj edukaciji) mogu zatražiti zahtjev za dobivanje ECP, jer za sada još ne postoji mogućnost direktnog dobivanja ECP certifikata nakon završene PPP edukacije, obzirom da EADMT nije još članica EAP/u procesu (europsko udruženje psihoterapeuta).
Polaznici trebaju odraditi 100 sati individualne psihoterapije
CERTIFIKAT:
Nakon završene eduakcije, polaznici koji su ispunili sve uvjete propisane programom koji je u skladu sa zahtjevima EADMT /Europsko udruženje plesnih terapeuta, traži prijem u Hrvatsku udrugu za psihoterapiju pokretom i plesom, te preko HUPPP-a dobiva naziv registriranog terapeuta pokretom i plesom pri EADMT.
HUPPP je aktivna članica SPUH-a (Saveza psihoterapijskih udruga Hrvatske).
Obzirom da je jedan od uvjeta EADMT-a visoka stručna sprema, polaznici koji nemaju završen VSS mogu biti primljeni samo kao pridruženi članovi, iako su savladali sve sto je predvidjeno programom. Ukoliko žele puno članstvo i zahtjev za registraciju pri EADMT trebaju prije toga na primarnom studiju završiti magistarski stupanj (po Bolonji 5 godina).
Polaznici sa završenim dvogodišnjim/trogodišnjim studijem mogu biti registrirani kao plesni terapeuti pri HUPPP-u.
OPĆENITO O PROGRAMU
Polaznicima zainteresiranim za edukaciju bit će nakon uvodne radionice poslan detaljno razrađen program edukacije, a u nedjelju će im biti omogućeno postavljati pitanja vezana uz edukaciju i program, te potpisivanje ugovora za pohađanje edukacije.
1. Teorijske postavke PPP-a
Teorijske postavke uključuju: povijest razvoja Psihoterapije pokretom i plesom (skraćeno PPP), Analizu pokreta (Laban, Bartenieff), autentični pokret, terapuetski Chaice krug; somatska i kinestetička empatija, zrcaljenje, podrška i sigurnost u PPP, osnove iz suvremene neurologije (zrcalni neuroni), specifičnosti rada u PPP s različitom populacijom (djeca, adolescenti, odrasli, djeca i odrasli s posebnim potrebama, starija životna dob) i različitim poteškoćama (emotivno- ponašajne teškoće, ADHD, trauma, anksiozni poremećaji, poremećaji raspoloženja, poremećaji ličnosti, neurološka stanja – Parkensonova bolest, Alzerhaimer, shizofrenia, psihoza, onkološki i palijativni pacijenti), razvojne faza pokreta (Kestenberg, Bartenieff), iskustvena anatomija; istraživanja u PPP.
2. Relevantne teorije
Povezanost PPP s drugim psihoterapijskim pravcima i teorijama.
Edukacija iz PPP u Hrvatskoj egzistencijalno-humanistički je orjentiana (Yalom i dr.), te u terapijskom procesu naglasak stavlja na uspostavljanje kontakta (Bion – granice) između terapeuta i klijenta i međusobni terapetski odnos.
U svom teorijskom pristupu, PPP se oslanja i na relevantne teroije Winnicott-a, Bowlbyievu teoriju privrženosti, simbolizam, svjesnost i nesvjesnost (Jung), psihodinamski pristup (transfer i kontratransfer), grupne procese (Yalom), saznanja iz neuroznanosti i dr.
3. Iskustveni osobni i grupni procesi
Kroz simboličko izražavanje putem pokreta, plesa i likovnosti u grupi, polaznicima se omogućuje osvještavanje osobnih psihičkih procesa, te stjecanje iskustva grupne interakcije i procesa osobne promjene i razvoja unutar grupe. Kroz osobsno iskustvo, polaznici uče o grupnim procesima, grupnoj dinamici, ulogama u grupi, transferu i projekcijama, ulozi voditelja, što im kasnije omogućuje primjenu naučenog i proživljenog u radu s klijentima.
4. Analiza pokreta
Kroz 4 modula, polaznici će se upoznati s osnovama Labanove analize pokreta, razvojnim pokretom kod djece te svjedočenjem, kao metodi promatranja u PPP. U ovom djelu, polaznici će se upoznati s obrascima kretanja i obrascima pokreta te uočavati osobne obrasce kretanja i uočavanje povezanosti obrasaca kretanja s psihičkim procesima.
5. Klinička praksa
Polaznici trebaju održati kao voditelji ili suvoditelji minimalno 100 sati seanse PPP pri psihijatrijskoj, edukacijskoj, zdravstvenoj ili socijalnoj ustanovi ili privatnoj praksi /kroz registrirane udruge ili privatne prakse/ za vrijeme eduakcije (od 2.do 4. godine). Polaznici uz to trebaju odraditi 200 sati profesionalnih zadaća (prisustvovati sastancima vezanim za svog klijenta/klijente, pisanje izvještaja, izradu zadaća, reflektiranje na rad, priprema s koterapeutom za terapijske susrete i sl.).
Polaznici sami, uz pomoć Centra TPPT, pronalaze kliničku praksu. Optimalno, polaznici kroz 3 godine trebaju provesti kliničku praksu u radu s djecom i odraslima s različtom simptomatikom.
6. Pisani radovi i prezentacije
Polaznici tijekom edukacije na svakoj godini imaju obavezu pisanja kraćih izvještaja i prezentacija vezanih uz kliničku praksu, promatranje obrazaca kretanja, prezentacija pročitane literature, te na 3. i 4. godini prikaz slučaja kroz pisani rad i prezentaciju.
7. Vođenje osobnog dnevnika
Kao refleksije na osobne i grupne procese i uočene promjene kako u obrascima kretanja tako i psihičkim obrascima, te uočavanje povezanosti između tih dvaju obrazaca.
9. Supervizija unutar edukacije
Na 2. godini započinje supervizija kliničkog rada od strane učitelja unutar edukacije
10. Literatura
Polaznici tijekom edukacije trebaju pročitati obaveznu literaturu i u malim radnim grupama pripremiti prezentaciju pročitanog.
11. Rad u malim grupama
Na početku edukacije, polaznici se podijele u male radne skupine koje imaju obavezu sastajati se minimalno 40 sati tijekom edukacijske godine, odnosno svaka dva-tri tjedna tijekom edukacije. Na sastancima radne skupine pripremaju prezentacije na osnovi pročitane literature, uvježbavaju tehnike PPP-a, (kao što su autentični pokret, zrcaljenje, usklađivanje, kinestetička empatija i dr.), te dijele svoja osobna iskustva i iskustva članova grupe. Na 3. i 4. godini, male radne skupine preoblikuju se u radne timove, te trebaju održavati peer superviziju kliničkog rada.
SATNICA EDUKACIJE
PRVA EDUKACIJSKA GODINA
Svaki vikend = 15 sati; 10 vikenda = 150 sati
+ intenziv = 5 dana=30 sati
+ individualni i grupni rad izvan vikend radionica (praćenje literature, male grupe i i dr. zadaće)= 80 sati
DRUGA EDUKACIJSKA GODINA
Svaki vikend = 15 sati; 9 vikenda = 135 sati
+ intenziv = 5 dana=30 sati
+ individualni i grupni rad izvan vikend radionica (praćenje literature, male grupe i i dr. zadaće)= 80 sati
+ individualna supervizije 10 sati
TREĆA EDUKACIJSKA GODINA
Svaki vikend = 15 sati; 7 vikenda =105
+ završna refleksija = 5 dana= 30 sati
+ 80 sati individulanog i grupnog rada izvan programa
+ 15 sati indivudulane supervizije
+ klinička praksa =50 sati
+klinička observacija i priprema za kliničku praksu =100 sati
ČETVRTA EDUKACIJKA GODINA
Svaki vikend = 15 sati; 7 vikenda = 105 sati
+ intenziv = 5 dana=30 sati
+ individualni rad po vikend radionici (praćenje literature)= 80 sati
+ 15 sati individualne supervizije
+ klinička praksa=50 sati
+ klinička observacija i priprema za kliničku praksu =100 sati
SVEUKUPNO 1- 4 EDUKACIJSKA GODINA:
DIREKTNA EDUKACIJA U PROGRAMU ( 33 vikedna x15 sati) 495 sati
ZAVRŠNE REFLEKSIJE (4x30sati)120 sati
NEZAVISNA INDIVIDUALNA EDUKACIJA (radna literaturi i male grupe)320 sati
PISANJE ZAVRŠNOG RADA(na 3. i 4. godini ukupno) 40 sati
KLINIČKA PRAKSA /diraktan rad s klijentima
Individualno ili grupno100 sati
KLINIČKA OBSERVACIJA, PRIPREMA200 sati
INDIVIDUALNA SUPERVIZIJA 40 sati
INDIVIDUALNA PSIHOTERAPIJA100 sati
UKUPNO: _____________
1415 sati (puni sat)
PREMA EADMT STANDARDIMA 1 EDUKACIJSKI SAT TRAJE 60 MINUTA
OD TOGA, KROZ SVE 4 EDUKACIJSKE GODINE 80 SATI RADA NA OSOBNIM I GRUPNIM PROCESIMA U SKLADU S TEORIJSKIM KONCEPTIMA PSIHOTERAPIJE KROZ POKRET I PLES U SKLOPU EDUKACIJE –minimalno 80 sati kroz sve 4 edukacijske godine
INDIVIDUALNA PSIHOTERAPIJA / preporuča se početi odmah tijekom prve eduakcijske godine: 100 SATI /preporuka odraditi indivudualnu terapiju kod ECP terapeuta
GRUPNA SUPERVIZIJA UNUTAR EDUKACIJE: ukupno 3. i 4. godina 100 sati
GRUPNI I INDIVIDUALNI PROCES UNUTAR EDUKACIJE: 80 sati
PISANJE ZAVRŠNOG RADA: ukupno 3. i 4. godina 40 sati
CIJENA EDUKACIJE
Svaki vikend seminar: cca 910, 00 kn /odnosno 120 eura ( protuvrijednost u kunama )
Završnii intenziv od 4-5 dana: cca 300 eura /različito za svaku godinu, ovisno o troškovima prijevoza predavača/ uz troškove smještaja polaznika ukoliko će se intenziv održavati izvan Zagreba/po dogovoru s polaznicima
Završne zadaća polaznika u edukaciji :
25 eura (protuvrijednost u kunama) na 2. godini edukacije
60 eura (protuvrijednost u kunama) na 3. godini edukacije
110 eura (protuvrijednost u kunama) na 4. godini edukacije
UKUPNO SVE 4 GODINE (bez troškova individualne psihoterapije i individualne supervizije izvan edukacije):
33 vikenda x 120 eura= 3. 960, 00 eura (protuvrijednost u kunama)
4x 4 završne refleksije x 300 eura= 1. 200, 00 eura (protuvrijednsot u kunama)
SVEUKUPNO = 5. 160, 00 eura (protuvrijednost u kunama)
Osnovna literatura koju osigurava Centar: po broju stranica fotokopija /ili polaznici mogu sami organizirati umnožavanje literature
Knjižnica će biti jednim dijelom organizirana preko web stranice Centra
Mogućnosti plaćanja u ratama: Svaki vikend potrebno je uplatiti najmanje polovinu iznosa unaprijed na račun Centra TPPT. Drugu polovicu moguće je platiti na dan radionice.
Ukoliko polaznici nisu u mogućnosti prisustvovati radionici, radionica svejedno treba biti plaćena kako bi mogli nastaviti edukaciju. Ista se nadoknađuje pisanim zadaćama prema programu i odradom radionice na sljedećoj edukacijskoj godini ukoliko bude mjesta.
Potpisivanjem ugovora s Centrom polaznici se obvezuju pohađati sve 4 edukacijske godine. Centar u suradnji s voditeljima ima pravo ne dozvoliti nastavak edukacije na sljedeću edukacijsku godinu ukoliko polaznik nije savladao sve propisano programom. Svaki polaznik ima pravo zatražiti raskid ugovora uz obrazloženje, na kraju svake edukacijske godine .
Ukoliko zbog nedovoljnog broja polaznika neće biti moguć nastavak edukacije na 2., 3. i 4. pod istim uvjetima plaćanja, Centar u dogovoru s polaznicima može promijeniti uvjete plaćanja kako bi nastavak edukacije bio moguć.
Detaljan popis tema edukacije po godinama i modulima na upit.
Za sve dodatne informacije obratite se slobodno mailom ili mobitelom. Rado ćemo Vam odgovoriti na Vaša pitanja.